O projektu
Međunarodni projekat “Obuke za zaposlene u osnovnim školama i vrtićima u slučajevima zlostavljanja dece” - DARE II SEE
Za bezbrižno detinjstvo
DETE
(Ljubivoje Ršumović)
Dete treba da posmatraš
Al mu nemoj na put stati
Što ga pre čovekom smatraš
Pre će čovek i postati
Dete nije dete
Igračka za strine i tete
Dete je dete
Da ga volite i razumete
Nećete mi verovati
veliki pesnik Gete
Nekada je bio beba
I veoma nemirno dete
Brkati hajduk Veljko
Što je zlotvoru prašio pete
U početku je sisao palac
I bio nemoguće dete
Junaci kosmosa
Koji lete na druge planete
Prvo su sedeli na nošama
A posle su seli u rakete
Dete nije dete
Igračka za strine i tete
Dete je dete
Da ga volite i razumete.
Obrazovanje uma bez obrazovanja duše, nije uopšte obrazovanje!
Karakteristike projekta
Međunarodni projekat “Obuke za zaposlene u osnovnim školama i vrtićima u slučajevima zlostavljanja dece” - DARE II SEE, je finansiran od strane Evropske Komisije, Erasmus + programa, a namenjen je zaposlenima - učiteljima, vaspitačima, direktorima i stručnim saradnicima u predškolskim i školskim ustanovama da se osposobe u prepoznavanju slučajeva nasilja, zanemarivanja i zlostavljanja nad decom i da, pritom adekvatno odreaguju u tim, emocionalno delikatnim situacijama koje mogu uticati na formiranje mladog ljudskog bića.
Zadatak obrazovnih institucija je da, pored pružanja znanja i obrazovanja mladim naraštajima, ih ujedno i spreme za život, formirajući jedinke samosvesne i odgovorne, koje će postati zdravorazumni nosioci društva. Odnosno, u velikoj meri utiču na razvoj dece i mladih kako u edukativnom, tako i u psihološkom smislu. Zato postoji velika odgovornost školskih i predškolskih obrazovnih institucija u praćenju detetovog razvoja, brige o njima i njihovog bezbrižnog odrastanja. Pod tim se podrazumeva da, ukoliko nastavno osoblje primeti drugačije, osobeno ponašanje, a za koje imaju sumnju da može biti posledica disfunkcionalne porodice, i/ili nekog drugog vida nasilja poput vidljivih znakova fizičkog nasilja i maltretiranja, ili pak zanemarivanja, odmah reaguju, bez odlaganja.
Da li i u kojoj meri nastavno osoblje može da uoči promene u detetovom ponašanju i načini na koje je potrebno da se reaguje, se otkrilo kroz anonimni upitnik koji je dostavljen predškolskim i školskim ustanovama, i kojim je ustanovljeno da je edukacija zaposlenih koji rade sa decom, više nego nužna.
Opšti cilj projekta je upravo edukacija i obuka zaposlenih u predškolskim i školskim ustanovama da prepoznaju, promptno i adekvatno reaguju na znakove nasilja, bilo fizičkog ili psihičkog, kao i da doprinesu njegovom smanjivanju.
Specifični ciljevi projekta su:
- kreiranje, razvijanje i realizacija programa obuke, kao i formiranje materijala za učenje za nastavnike osnovnih i predškolskih ustanova;- kreiranje, razvijanje i realizacija programa obuke, kao i formiranje materijala za vaspitače u vrtićima;
- kreiranje, razvijanje i realizacija programa obuke, kao i formiranje materijala za učenje za nastavnike osnovnih i predškolskih ustanova;
- kreiranje, razvijanje i realizacija programa obuke, kao i formiranje materijala za direktore vrtića i osnovnih škola;
- kreiranje programa obuke i njegova realizacija, kao i formiranje materijala za učenje za savetnike u vrtićima i osnovnim školama.