stop nasilju i zlostavljanju dece

Edukacijom protiv nasilja

Nasilje nad decom, uključujući i njegov novi oblik koji se odvija u sajber prostoru, postalo je fenomen kome se poklanja sve više pažnje, ne samo u javnosti već i institucionalno.

 

Nasilje nad decom, uključujući i njegov novi oblik koji se odvija u sajber prostoru, postalo je fenomen kome se poklanja sve više pažnje, ne samo u javnosti već i institucionalno.

U svrhu unapredjenja borbe protiv nasilja nad decom, Evropska agencija za forenziku (EFA), pokrenula je medjunarodni projekat „Obuka za zaposlene u osnovnim školama i vrtićima u slučajevima zlostavljanja dece“, čiji je nosilac Pedagoški fakultet Univerziteta u Ljubljani, a uz škole i predškolske ustanove iz Slovenije i Hrvatske, kao jedini učesnici iz Srbije, projektu su pristupili i Osnovna škola „Svetozar Miletić“ iz Zemuna.

Kako navode organizatori, cilj ovog interdisciplinarnog projekta je obuka prosvetnih radnika i vaspitača da prepoznaju znakove nasilja i zlostavljanja kod dece u najranijem uzrastu, kako bi mogli da reaguju adekvatno i promptno u skladu s jasnim zakonskim procedurama. Obučeni nastavnici će potomdržati seminare u drugim osnovnim školama i tako širitistečeno znanje, čime bi se širila i mreža pomoći ugroženoj deci, a ranom detekcijom i delovanjem izbegle bi se, ili barem umanjile potencijalne traumatske posledice u njihovom daljem razvoju.

U sklopu projekta obuke, koji je započeou oktobru prošle godine, trenutno se privodi kraju prva faza kroz koju je, sprovedenim anketama i istraživanjima medju decom i nstavnicima, utvrdjeno da je naročito zastupljeno sajber nasilje, ali i da ga je istovremeno najteže detektovati.

„Briga o deci treba da bude primarna, sinergijski i sistematski zastupljena na svim nivoima društvenog delovanja“, kaže Gordana Srećković, direktorka škole „Svetozar Miletić“. „Naša škola je respektabilna ustanova, sa sjajnim rezultatima na svim nivoima takmičenja iz svih predmeta, ali nije izuzeta iz društvenog konteksta. Tako da i u našoj školi postoje slučajevi nasilja, vršnjačkog i porodičnog, ali trudimo se da reagujemo brzo, adekvatno i otvoreno. S ovom obukom, od koje očekujemo i poboljšanje rada u školi i unapredjivanje kompetencija predavača, podići će se i nivo bezbednosti i sigurnosti naših učenika.“

Izvor: magazin “Pečat”, br. 658 od 26.03.2021.

Comments are closed.